CHRONOTOULKY, část VI. – Květinové hodiny v Bánské Bystrici

CHRONOTOULKY, část VI. – Květinové hodiny v Bánské Bystrici

21.10.2015 | Accutron

Květinové hodiny v Bánské Bystrici byly zhotoveny k 20. výročí Slovenského národního povstání, které připadlo na srpen 1964.  Situovány byly takřka do centra města, v ulici Národná.  Hned vedle budovy Státní opery. Hodiny patřily do majetku města Bánská Bystrica, které se staralo jak o chod hodinového stroje, tak o květinovou výzdobu. Hodiny fungovaly až do poloviny 80. let minulého století, než se zastavily. Pravděpodobně díky technické závadě.  Následujících dvacet byly nefunkční a jejich okolí se nedostávalo takové péče, kterou by si místo v centru města zasloužilo. Prostor pod hodinami, kde byl umístěn hodinový stroj se stal útočištěm pro místní bezdomovce a postupně se plnil odpadky. Ručky z hodin zmizely a nikdo nevěděl kam.

V roce 2006 se rozhodl pan Marian Sedláček, který vyrůstal v bytovém domě v bezprostřední blízkosti hodin s tím něco udělat. Využil svého technického nadání a zručnosti a přistoupil k rekonstrukci hodinového stroje. Nejprve vyklidil prostor pod hodinami od odpadků. Následovala demontáž původního zařízení, které jak se ukázalo, bylo z velké části nepoužitelné. Spojil se proto se svými kamarády a zhotovil s jejich pomocí novou elektronickou časovou základnu, která pracuje na bázi signálu DCF, který zajišťuje absolutně přesný chod hodin. Původní mechanickou část pečlivě zrekonstruoval a znovu ji použil.

Bylo rovněž nutné navrhnout nové ručky. Marián Sedláček, proto oslovil svoji známou s výtvarným nadáním, aby zhotovila nějaké návrhy. Z těch si vybral ten, který se mu nejvíce líbil a v dílně svého zaměstnavatele zhotovil z tenkých ocelových trubek nové ručky. V zadní části ruček jsou trubky vyplněny kovovými díly, aby se vyrovnala hmotnost ručky před a za středem otáčení. Pro případ, že by nějaký vandal chtěl ručkami násilně točit a tím poškodit pohon ruček, vymyslel pan Sedláček velmi chytrou úpravu, fungující jako momentový klíč, která chrání hnací ústrojí ruček proti poškození. Před instalací byly ručky natřeny na žluto. Jejich současná barva je stříbrná.

Stroj nemá bití. Zobrazuje pouze hodiny a minuty. Časové impulsy pro pohon ruček mají 60 sekundový interval na rozdíl od původního stroje, který měl interval 120 sekund. Pohon ruček obstarává elektrický motorek vymontovaný z malého ventilátoru.

Slavnostní znovu zprovoznění květinových hodin v Bánské Bystrici se odbylo na jaře 2007. O květinovou úpravu se v současnosti stará městský podnik služeb. Bohužel nutno dodat, že má ve své péči o květinové hodiny velké rezervy. Alespoň dle jejich vzhledu při mé návštěvě. Elektrická energie pro časovou základnu hodin je přivedena z nedalekého stánku s novinami. Údržbu a chod hodinového stroje obstarává zdarma pan Marián Sedláček, kterému za jeho záchranu květinových hodin patří dík všech občanů Bánské Bystrice.

Libor Hovorka, léto 2015

Komentáře

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.
Hodiny PRIM Hodiny PRIM Hodiny PRIM
cz en